Kraków przyciąga zimą

Mieni się światłami bożonarodzeniowego jarmarku, pachnie regionalnymi daniami i hucznie wita Nowy Rok. Kraków zaprasza zimą.

Kraków to miasto wyjątkowe o każdej porze roku. Zimą nabiera jednak niepowtarzalnego charakteru. Sprzyja temu nie tylko biały puch, którym pokryte jest to przesiąknięte historią miasto, a który nadaje mu wyjątkowego uroku, ale i liczne wydarzenia, organizowane są o tej porze roku.

Zapach regionów

Już na początku grudnia Kraków rozbłyskuje świątecznymi iluminacjami, wprowadzającymi mieszkańców i turystów w świąteczny nastrój. Od 1 grudnia na Rynku Głównym stoi największa i najpiękniejsza choinka w mieście. W tym roku na 15-metrowym drzewku rozbłysło 26 tys. lampek. Dodatkowo, od 30 listopada do 26 grudnia odbywają się tutaj Targi Bożonarodzeniowe, a tuż po nich, aż do 6 stycznia, trwa Jarmark Noworoczny. To okazja do nabycia lokalnych specjałów, rękodzieła i wyrobów rzemiosła. Roznosi się tu zapach prażonych orzechów w karmelu, pierników, miodu, wyrobów z czekolady i marcepanu, ale też wędlin, pierogów, mięsa z grilla czy serwowanego z drewnianych beczek grzańca galicyjskiego, który doskonale ogrzewa w zimowe dni. Dzieci warto zabrać pod kościół oo. Franciszkanów, gdzie znajduje się żywa szopka z udziałem biblijnych postaci i zwierząt.

Szlakiem krakowskich szopek

Na krakowskim Rynku Głównym każdego roku w pierwszy czwartek grudnia odbywa się konkurs szopek. Po raz pierwszy odbył się on w 1937 roku. Szopkarze przynoszą swoje prace i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Dzieła ocenia jury, składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. W konkursie bierze udział ok. 50 szopkarzy w kategorii seniorów oraz kilkuset w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych. W 2019 roku już po raz czwarty – w ramach akcji „Wokół szopki” (6 grudnia – 31 stycznia) – najpiękniejsze szopki pokazywane będą w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, a także przed galeriami handlowymi, w parkach i na placach. Wszystkie one stworzą szlak szopek. Część eksponatów będzie pochodzić z poprzednich edycji konkursu, a część zostanie wykonana specjalnie na potrzeby projektu i umieszczona w iluminowanych ekspozytorach. Łącznie do znalezienia i obejrzenia będzie aż 41 szopek. Poszukiwania ułatwi przygotowany dwujęzyczny spacerownik – broszura towarzysząca akcji z opisem szlaku krakowskich szopek. Kulminacją akcji będzie spacer „Wokół szopki”, który poprowadzi Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wydarzenie to odbędzie się 6 stycznia 2019 roku.

Tradycja budowy krakowskich szopek trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Decyzja zapadła na posiedzeniu komitetu, które odbyło się 29 listopada 2018 r. na Mauritiusie. To pierwszy taki wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.

W Krakowie nie brakuje miejsc, w których można się rozgrzać przy ciepłej, regionalnej strawie i grzańcu. Krakowskie restauracje, bazując na historycznych przepisach i najwyższej jakości produktach regionalnych, kultywują staropolską gościnność w niespotykanej nigdzie indziej atmosferze. Gości raczy się tu wyśmienitymi daniami. Krakowskie restauracje, jako jedyne w Polsce – poza warszawskimi – mają wyróżnienia przewodnika Michelin. Obecnie jest ich 26. Ponad dwa razy więcej krakowskich lokali uhonorował Gaullt&Millau, a 8 rekomendował ruch Slow Food Polska. Nie bez powodu Kraków został wybrany Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej na 2019 rok. W związku z przyznanym tytułem w 2019 roku w Krakowie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń kulinarnych: Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni z całego świata, spotkania krakowskich szefów kuchni i gwiazd światowej gastronomii czy „wirtualne gotowanie”, które polegać będzie na równoczesnym przygotowaniu dań w różnych restauracjach. Wydarzenie będzie można śledzić w internecie, a tematem przewodnim wirtualnego gotowania będzie kuchnia Krakowa i Polski.

Krakowskie restauracje zapraszają także na wspólne witanie Nowego Roku. Wiele z nich organizuje zabawy sylwestrowe. W niektórych restauracjach będą to imprezy tematyczne. Oferta jest bardzo bogata. Kraków w niepowtarzalnym stylu wita też Nowy Rok pod gołym niebem, na Rynku Głównym. Podczas Sylwestra corocznie bawią się w Krakowie tysiące osób przy przebojach największych gwiazd polskiej i światowej estrady.

Kraków kulturalnie

Miasto w okresie świąteczno-noworocznym oferuje też niezliczoną ilość imprez kulturalnych. Oferta jest bardzo różnorodna – od koncertów i przedstawień, m.in. w Centrum Kongresowym ICE, Kopalni Soli „Wieliczka” czy w urokliwych zabytkowych kościołach, przez Światowe Mistrzostwa DJ-ów IDA, po wydarzenia, które – jak KIERMASH – łączą modę, design i lokalną gastronomię.

Baza wypadowa

Kraków to także świetna baza wypadowa dla amatorów białego szaleństwa. W niecałe 2 godziny można stąd dojechać w Tatry, gdzie czekają znakomicie przygotowane trasy zjazdowe.

W samym Krakowie też nie brakuje sportowych atrakcji. Miasto w sezonie zimowym otworzyło lodowisko o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Jest ono zlokalizowane przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury.

Tak duża różnorodność atrakcji kulturalnych, kulinarnych i sportowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i nikt zimą nie wyjedzie z Krakowa rozczarowany.

 

Justyna Sobolak

Tags:
0 shares
Previous Post

Programy lojalnościowe w hotelach. Dlaczego warto z nich korzystać?

Next Post

Spaceruj z kijkami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *