Odnowa biologiczna – relaks dla ciała i ducha

Coraz szybsze tempo życia, natłok obowiązków, nadmierny stres, brak czasu na odpoczynek to czynniki, które w coraz większym stopniu determinują życie Polaków.

Nie sprzyja to naszemu zdrowiu ani wyglądowi, na których odbijają się trudy codziennego dnia. Odpowiedzią na te wyzwania może być odnowa biologiczna, czyli szereg zabiegów pozwalających odprężyć oraz zregenerować organizm. Na czym dokładnie polega odnowa biologiczna i co możemy zyskać, poddając się jej?

Jak zauważa Anna Pierz, specjalista odnowy biologicznej i masażysta w ChocoWine SPA Dworu Kombornia, odnowa biologiczna, nazywana inaczej bioregeneracją, jest działaniem stawiającym sobie za cel przede wszystkim przyspieszenie naturalnych procesów regeneracji i odnowy psychofizycznego ustroju człowieka. – Jest to kompleksowe połączenie zabiegów wpływających korzystnie na zdrowie, urodę oraz samopoczucie. Odnowa biologiczna realizuje następujące zadania, takie jak: optymalizacja i aktywacja procesów wypoczynkowych organizmu, profilaktyka i zmniejszanie przeciążeń, a także hartowanie i zwiększenie odporności organizmu – wyjaśnia.

W nomenklaturze wellness odnowa biologiczna rozumiana jest zatem jako świadome działanie na organizm człowieka przy pomocy naturalnych metod, takich jak termoterapia (wykorzystująca energię cieplną w celach leczniczych), aromaterapia, refleksoterapia, fizykoterapia, a także masaże. – Oprócz całej gamy zabiegów nastawionych na polepszenie jakości zdrowia, odnowa biologiczna obejmuje również zabiegi upiększające i kosmetyczne. Mają one na celu skorygowanie niedoskonałości ciała, twarzy, ale również poprawienie samopoczucia i sprawienie, że osoba poddająca się zabiegom poczuje się atrakcyjniej i młodziej – dodaje Ewa Kopczuk, właścicielka Salonu Urody Evolution w Hotelu Branicki.

Dla każdego coś miłego

W obiektach zrzeszonych w ramach sieci Polish Prestige Hotels znaleźć możemy całą gamę zabiegów wpisujących się w nurt odnowy
biologicznej. – Najpopularniejsze zabiegi w bioregeneracji to różnego rodzaju masaże (relaksacyjne, klasyczne, sportowe, punktowe), zabiegi fizykoterapeutyczne, kąpiele, seanse w saunach suchych, łaźniach parowych czy grocie solnej, zabiegi upiększające, zabiegi kosmetyczne oraz ćwiczenia rozluźniające (zmniejszające napięcia mięśniowe) – wyjaśnia Anna Pierz z ChocoWine SPA Dworu Kombornia.

W fizykoterapii popularne są ponadto zabiegi: krioterapii (leczenie zimnem), laseroterapii (stosowana m.in. po przebytych złamaniach, urazach, w dolegliwościach bólowych, reumatycznych), światłolecznictwa (pomocne przy stanach zapalnych oraz problemach dermatologicznych) oraz magnetoterapii (zalecana przy wielu poważnych schorzeniach). Warto także podkreślić, że zabiegi z zakresu odnowy biologicznej są konieczne w przypadku osób wyczynowo uprawiających sport.

Jej znaczenie dla kondycji każdego sportowca jest bezcenne – stosuje się ją nie tylko jako narzędzie
służące regeneracji organizmu po wysiłku, lecz również jako metodę pozwalającą uodparniać organizm na szeroko pojęte czynniki środowiskowe, np. presję związaną ze zbliżającymi się zawodami. – Do głównych zalet odnowy biologicznej należą: pozytywny wpływ na kondycję psychiczną (odprężenie i relaks) oraz fizyczną (pomoc w powrocie do formy po kontuzjach). Jej długotrwałe działanie pomaga zahartować organizm na przyszłe, negatywne warunki środowiskowe i uczy jak sobie z nimi radzić – tłumaczy Anna Ostrowska, kierownik SPA Hotel Warszawa w Augustowie.

Człowiek jako całość

Podstawowym warunkiem zachowania zdrowia, urody i sprawności jest umiejętność właściwego wypoczynku. Warto pamiętać, by po okresie intensywnego wysiłku (związanego na przykład z nawałem pracy) dać organizmowi odpocząć i wspomóc go w naturalnych procesach regeneracyjnych. Skorzystanie z zabiegów odnowy biologicznej będzie przydatne również wtedy, gdy wiemy, że czeka nas okres wzmożonej pracy. – Odnowa biologiczna w stopniowy i przemyślany sposób wspomaga walkę organizmu z aktualnymi problemami, a także profilaktycznie wspomaga w przystosowaniu się do przyszłych wyzwań. Jej celem jest przywracanie harmonii człowieka zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, a także pomoc w osiągnięciu równowagi fizycznej i psychicznej – wyjaśnia Anna Ostrowska ze SPA Hotel Warszawa w Augustowie.

Odnowa biologiczna wpisuje się bowiem w holistyczne (gr. holos – całość) spojrzenie na człowieka, które polega na widzeniu go jako nierozdzielnej całości, na którą składa się równocześnie nasza fizyczność, psychika i pierwiastek duchowy. Oznacza to, iż pomiędzy tymi elementami istnieje ścisła zależność. – Dzięki odnowie biologicznej przywracamy naturalną harmonię energetyczną organizmu, głęboko się relaksujemy i odprężamy. Zyskujemy również spokój oraz równowagę ducha i ciała, co jest szczególnie potrzebne dziś, w otaczającym nas zabieganym świecie – podkreśla Ewa Kopczuk, właścicielka Salonu Urody Evolution w Hotelu Branicki.

Jak nowo narodzony

Ośrodki spa & wellness w obiektach w sieci PPH oferują szeroki zakres zabiegów odnowy biologicznej. Dla wygody klientów proponuje się je często w postaci programów (pakietów), obejmujących szereg zabiegów realizowanych w ramach dłuższych pobytów wypoczynkowych bądź krótkich wypadów weekendowych. Eksperci są zgodni co do tego, że najlepsze efekty daje połączenie wypoczynku z zestawem indywidualnie dobranych zabiegów odnowy biologicznej, ponieważ taki układ pozwala realizować konkretne potrzeby danej osoby.

Warto podkreślić, że oferta odnowy biologicznej kierowana jest do osób w każdym wieku, zarówno do kobiet, jak i mężczyzn i – realizowana w sposób przemyślany i regularny – może dawać spektakularne efekty. Na jakie praktyczne korzyści możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się poddać zabiegom odnowy biologicznej? – Odnowa biologiczna pomaga w regeneracji, wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale także na umysł.

Dąży do przywrócenia homeostazy, czyli równowagi gwarantującej utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Jednym z głównych zadań odnowy biologicznej jest hartowanie organizmu i to właśnie ono pomaga uodpornić się na czynniki fizyczne i psychologiczne, w tym na towarzyszący nam stres – wyjaśnia Anna Pierz z ChocoWine SPA Dworu Kombornia.

Zachować równowagę

Warto zatem wybrać się do SPA, by utrzymać tak ważną w XXI wieku równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Poddanie się serii zabiegów poprawiających pracę układu krwionośnego, redukujących napięcie mięśni i ujędrniających skórę pozwala wyzwolić pokłady pozytywnej energii, która przywraca siłę do walki z wyzwaniami, jakie czekają na nas każdego dnia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

0 shares
Previous Post

Slow food – z czym to się je?

No More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *