Skarby Podkarpacia

W Krośnie spróbujemy swoich sił w wytwarzaniu szklanych elementów, w Sanoku obejrzymy największą kolekcję obrazów Zdzisława Beksińskiego, a w Bieszczadach oddamy się relaksującym spacerom w otoczeniu zachwycających krajobrazów. Zapraszamy na Podkarpacie.

Podkarpacie to region, który sprosta różnorodnym gustom. Jest tu gdzie uprawiać aktywną turystykę pieszą i rowerową, nie brakuje miejsc do błogiego leniuchowania i takich, które pozwalają poszerzyć wiedzę historyczną.
Doskonałą bazą wypadową do wycieczek po malowniczej okolicy może być urokliwy hotel sieci Harmony Dwór Kombornia.
Chcąc odpocząć od zgiełku miast, z dala od obleganych bieszczadzkich szlaków, warto zatrzymać się w położonej w powiecie krośnieńskim gminie Korczyna. To idealne miejsce do relaksu, a jednocześnie świetna baza wypadowa do najważniejszych miejsc tego regionu. Sama Korczyna oferuje wiele ciekawych szlaków do spacerowania czy jazdy na rowerze. Jednym z ciekawszych zabytków jest zamek Kamieniec, znany z komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Warto zobaczyć, gdzie Cześnik z Rejentem toczyli słynny spór, a Papkin próbował uwieść Klarę.

Dla spacerowiczów

Do ruin zamku można dojść szlakami turystycznymi. Przejście ścieżki „Zamek Kamieniec” obliczone jest na około 1,5 godz. Na trasie znajduje się sześć przystanków. Do najciekawszych obiektów na ścieżce zaliczyć można: niewielką jaskinię „Smocza Jama”, stanowisko czynnej ochrony płazów, mogiłę zbiorową z 1831 roku (ofiary epidemii cholery), grupę pomników daglezji, sosnę wejmutkę oraz interesujące gatunki roślin i zwierząt. Do zamku da się dotrzeć także ścieżką „Wzdłuż potoku Morcinek”. Cała gmina Korczyna należy do miejsc o szczególnych walorach turystycznych, jak np. znajdująca się w jej granicach najbardziej malownicza część Pogórza Dynowskiego oraz nasycona atrakcjami turystycznymi okolica Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Miejsc do spacerowania nie brakuje.

Szklana atrakcja

Z Korczyny warto wybrać się do Krosna. Znajduje się tu piękny, klimatyczny rynek. Ciekawą atrakcją może być wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła. To miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża proces powstawania szkła oraz dokumentuje bogate i wszechstronne związki Krosna z tym niezwykłym przemysłem. Można tu na „żywo” poznać trudną sztukę wytopu szkła, wziąć do ręki piszczel i sprawdzić, czy siła, którą mamy w płucach, wystarczy do wydmuchania np. wazonu.

Miasto Zdzisława Beksińskiego

Oddalony 40 minut jazdy od Krosna Sanok powinien być obowiązkowym punktem dla miłośników malarstwa Zdzisława Beksińskiego. W tutejszym Muzeum Historycznym, zlokalizowanym na wzgórzu, na którym niegdyś wznosił się gotycki zamek (do dziś została jedynie centralna jego część), znajduje się największy zbiór prac wybitnego artysty. Można tu również zobaczyć najcenniejszą w Polsce kolekcję ikon. Muzeum posiada także cenne zbiory m.in.: sztuki sakralnej Kościoła rzymskokatolickiego, ceramiki pokuckiej, sztuki współczesnej, militariów, sarmackiej sztuki portretowej, zbiory archeologiczne. W Sanoku można też odbyć prawdziwą podróż w czasie. Zlokalizowany jest tu bowiem skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z pogórzami. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu.

Wyjechać w Bieszczady

Okolice Krosna czy Sanoka to idealna baza wypadowa w Bieszczady. To raj dla amatorów pieszych wędrówek wśród dziewiczego krajobrazu. Nie brakuje tu szlaków turystycznych przebiegających przez urokliwe przyrodniczo tereny. Z Tarnicy, najwyższego szczytu Bieszczadów, rozlega się zapierający dech w piersiach widok. Koniecznie trzeba odwiedzić zaporę w Solinie. Tama solińska o dł. 664 i wys. 82 m (od podstawy do korony) i potężnej kubaturze ok. 760 tys. m3 betonu, zbudowana w latach 1961–1968, jest największą w Polsce zaporą betonową typu ciężkiego. Na zaporze powstał deptak, którym można bezpłatnie spacerować. Spacerowicze mogą podziwiać widok na Jezioro Solińskie, a nawet po nim popływać, korzystając z wypożyczalni kajaków i jachtów żaglowych czy rowerków wodnych. Po jeziorze pływa również statek wycieczkowy.

Wiktoria Osenkowska

0 shares
Previous Post

Sztuka współczesna – plakat filmowy

Next Post

Przyprawy czynią cuda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *