Tenis ziemny

To jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Tenis to sport, który pozwala czerpać satysfakcję, uczy rywalizacji, a przy tym niesie wiele korzyści dla zdrowia.

Część historyków początków tej dyscypliny sportu upatruje w starożytnym Egipcie. Na ścianach świątyń znaleziono hieroglify datowane na 1500 lat p.n.e., przedstawiające grę polegającą na odbijaniu dłonią piłki ponad przeszkodą.Kolejne tenisowe ślady prowadzą do XII-wiecznej Francji.
Początkowo grę nazywano „jeu de paume”, czyli po prostu „gra ręką”. Cieszyła się ona we Francji ogromną popularnością. Dowodem na to jest fakt, że król Ludwik XI nakazał produkować specjalne piłki do „jeu de paume”.

Dla zdrowia i satysfakcji

W czym tkwi jego sekret? – Tenis jest sportem dla wszystkich, poczynając od 4.–5. roku życia, aż do starości. Jest to dyscyplina sportu, którą uprawiać można przez cały rok, w której grający mogą sami regulować poziom intensywności – mówi Wojciech Andrzejewski, pełnomocnik zarządu Polskiego Związku Tenisowego ds. sportowych. Do tego tenis uczy zdrowej rywalizacji, poprawia koncentrację i przynosi wiele korzyści dla zdrowia. To trening całego ciała: zwiększa wytrzymałość, poprawia kondycję, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. – Aktywny wypoczynek działa jak zastrzyk pozytywnej energii. Przy systematycznym uprawianiu tenisa znacznie zwiększa się dotlenienie mięśnia sercowego, obniża poziom cholesterolu we krwi i jej ciśnienie. Zwiększa się pojemność serca i płuc. Aktywność tenisowa pomaga w walce z nadwagą i łagodzi napięcie psychiczne. Można odreagować stres, co ma kapitalne znaczenie dla naszego zdrowia – wymienia Wojciech Andrzejewski.

Dla dzieci i seniorów

Przygodę z tenisem mogą zacząć już małe dzieci. Jak mówi ekspert z Polskiego Związku Tenisowego, dzieci zaczynają grę w wieku 4–5 lat. Są to głównie gry i zabawy w parach tenisowych. Na uprawianie tego sportu nigdy nie jest za późno. Przygodę z tenisem mogą rozpocząć także osoby w bardzo podeszłym wieku. Do uprawiania tenisa potrzebne są: jest strój sportowy, rakieta i kort. Najważniejsza jest rakieta. Wojciech Andrzejewski radzi, by, kupując ją, skorzystać z fachowych rad trenera lub sprzedawcy w wyspecjalizowanym sklepie. – Pod uwagę bierze się: poziom gry (zawodniczy, średniozaawansowany, początkujący), wzrost i wagę gracza – wymienia Wojciech Andrzejewski. Koszt rakiety to od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania wobec niej mamy. Koszty wynajęcia kortu są zróżnicowane w zależności od miasta i sezonu. Za godzinę gry trzeba zapłacić od 30 do 80 zł. Korty tenisowe posiadają hotele sieci Harmony: Dwór Kaliszki w Białej Piskiej, Olandia w Prusimiu, Pałac Mierzęcin i Zamek Ryn.

Miłość na lata

Ekspert z PZT radzi, by pierwsze kroki w tenisie stawiać pod okiem instruktora. – Tenis jest bardzo wymagającym technicznie sportem i od początku warto nauczyć się poprawnej techniki gry. Ale chyba ważniejszą sprawą jest zrozumienie tenisa i zakochanie się w nim do końca życia – mówi. W tenisie ważnych jest wiele elementów. To odpowiedni chwyt rakiety, odpowiednia praca nóg, umiejętny wyrzut do serwisu. Ważne jest także oswojenie się z nazwami, jak forhand (uderzenie z prawej strony wewnętrzną stroną rakiety lub uderzenie z lewej strony rakietą trzymaną w lewej ręce) czy backhand (uderzenie z lewej strony zewnętrzną stroną rakiety przez zawodników praworęcznych, a u osób leworęcznych uderzenie z prawej strony). Terminów jest więcej, a każdy niesie za sobą konkretną umiejętność. Gra amatorska nie wymaga posiadania ich wszystkich, ale im ich więcej, tym większą radość i satysfakcję będzie się z uprawiania tego sportu czerpać. Podobno, kto raz spróbuje, ten na długo nie opuszcza kortu. Wojciech Andrzejewski twierdzi, że to nie tylko sport, to styl życia.


Powody, dla których warto grać w tenisa według Wojciecha Andrzejewskiego, pełnomocnika zarządu Polskiego Związku Tenisowego ds. Sportowych:

  1. Tenis jest sportem dla wszystkich, poczynając od 4.–5. roku życia.
  2. W tenisa można grać przez cały rok.
  3. Tenis to dyscyplina, w której grający mogą sami regulować poziom intensywności.
  4. Gra w tenisa uczy samodzielności i daje poczucie niezależności.
  5. Tenis kojarzy się z pewnym stylem życia, w którym higiena ciała i umysłu oraz kultura odgrywają pierwszoplanową rolę.
  6. Głównym walorem tenisa jest wysiłek fizyczny poparty koncentracją w grze.
  7. W tenisie jest miejsce dla osób o bardzo zróżnicowanym poziomie aspiracji i umiejętności. Najważniejsze jest to, że przegrani także wygrywają, gdyż zyskują własne zdrowie oraz zdobywają nowych znajomych.
  8. Fenomenem tenisa jest fakt, że różnica pokoleń oraz płci nie ma praktycznie większego znaczenia. Jest to poważny argument dla wspólnego spędzania czasu wolnego przez całą rodzinę.
  9. Uprawianie tenisa nie jest związane z żadnym poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Aktywny wypoczynek działa jak zastrzyk pozytywnej energii. Przy systematycznym uprawianiu tenisa znacznie zwiększa się dotlenienie mięśnia sercowego, obniża poziom cholesterolu we krwi i jej ciśnienie. Zwiększa się pojemność serca i płuc. Aktywność tenisowa pomaga w walce z nadwagą i łagodzi napięcie psychiczne, pomaga też odreagować stres.
  10. Tenis jest dyscypliną wyjątkowo widowiskową, a przez to bardzo popularną. Na świecie tenis uprawia ponad 150 mln osób.

 

Justyna Sobolak

Tags:
0 shares
Previous Post

Bajkowa przygoda w SPA

Next Post

Pełen relaks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *