Twórcza przestrzeń w hotelach

Bussines roomy, pokoje kreatywne, miejsca sprzyjające burzy mózgów, zaciszne kawiarenki na spotkania biznesowe, pokoje kominkowe – otoczenie umożliwiające owocne rozmowy biznesowe i kreatywne spotkania.

Warto, wybierając miejsce na firmowy wyjazd, zdecydować się na prestiżowy hotel, który da nam możliwość wykorzystanie otoczenia i oryginalnych wnętrz sprzyjających kreatywności.

Kreatywność jest aktywnością umysłu, która prowadzi do powstawania nowych pomysłów, koncepcji, ciekawych, oryginalnych rozwiązań. Ale abyśmy byli kreatywni, muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Jak zatem znaleźć otoczenie wspomagające kreatywność, która jest ważna podczas spotkań biznesowych, niezależnie od tego, czy są to duże szkolenia, czy małe spotkania.

Najbardziej sprzyjający kreatywności jest stan relaksu, najbardziej szkodliwy – stan presji i stres, które zmniejszą twórcze myślenie. Autorzy książki „Przyspieszony kurs kreatywności” (B. Clegg, P. Birch ) piszą, iż: „Presja powoduje, że mózg szuka ścieżek na skróty, dobrze już wydeptanych. Wówczas ciało uwalnia substancje chemiczne, które mają negatywny wpływ na kreatywność i zmuszają mózg do szybszej pracy, jednocześnie otępiając jego reakcje”. Poziom kreatywności jest zmniejszony także przez rutynę i powtarzalność.

Odpowiednie wnętrza

Dlatego, aby przeciwdziałać rutynie i presji, warto rozważyć zorganizowanie spotkania szkoleniowego, biznesowego poza firmą, na przykład w atrakcyjnej lokalizacji w prestiżowym hotelu. Wybierając hotel, zwróćmy uwagę na taki, który zapewni nam odpowiednie zaplecze i wspomagające kreatywność pomieszczenia. W wielu obiektach, oprócz dużych sal konferencyjnych, znajdują się mniejsze pomieszczenia, których można zorganizować krótkie spotkanie lub odpocząć podczas przerwy.

Są to specjalne business roomy z charakterem, np. zaciszne kawiarenki, pokoje kominkowe – ułatwiające szukanie niestandardowych rozwiązań w miłej i klimatycznej atmosferze. W niektórych hotelach, znajdujących się na przykład w zabytkowych wnętrzach zamku, znajdziemy ciekawe pomieszczenia przystosowane do takich spotkań. Szkolenie „burza mózgów” zorganizowane np. w takim miejscu zapewne będzie bardziej kreatywne, niż spotkanie w firmowej sali konferencyjnej. Okazało się także, że znaczenie mają kolory we wnętrzach.

Osoby, które widziały niebieski podczas rozwiązywania kreatywnych zadań, osiągały lepsze wyniki od osób patrzących na kolor czerwony. Badania wskazują również na duży wpływ koloru zielonego na kreatywność. Nie musi to oczywiście być odcień ścian hotelowych, ale inne elementy czy też rośliny. Może warto także, wykorzystując odpowiednie wnętrza, zorganizować trening twórczego myślenia, podczas którego pracownicy nauczą się wielu technik wspomagających twórczy potencjał.

Znaczenie otoczenia

Ile razy najlepsze pomysły czy też rozwiązania przychodziły nam do głowy podczas spacerów, joggingu, uprawiania jakiegoś sportu? Warto o tym pamiętać. Dlatego też, jeżeli planujemy dłuższe spotkania biznesowe wymagające kreatywności, zdecydujmy się na hotel położony w atrakcyjnej, zielonej okolicy – na przykład nad brzegiem jeziora, w górach, nad morzem.

Tym samym będziemy mieć możliwość spacerowania, biegania, jazdy na rowerze. Atutem może być zaplecze rekreacyjne, np. korty do tenisa, boisko do siatkówki. Aktywność fizyczna sprawia, że nasz mózg jest dotleniony, lepiej pracuje, a tym samym staje się bardziej kreatywny.

Spotkania firmowe, podczas których konieczna jest kreatywność zespołu, warto także połączyć z integracją w duchu sportowym. Możliwości jest wiele: w zależności od lokalizacji mogą to być zawody sportowe, spływ pontonowy, zespołowe rajdy, wyprawy na quadach czy też gry terenowe. Zawsze podczas takich aktywności jest wiele śmiechu i zabawy, a to rozładowuje stres, który zmniejsza kreatywność.

Strefa relaksu i znaczenie sztuki

Wypoczęty umysł jest bardziej kreatywny – warto o tym pomyśleć, wybierając hotel na zorganizowanie firmowego wydarzenia. Najlepiej wybrać obiekt, który posiada odpowiednie zaplecze rekreacyjne typu spa. Warto, abyśmy mieli do dyspozycji basen, jacuzzi, kąpiele z hydromasażem i olejkami eterycznymi.

Odprężający może być także pobyt w saunach. Często w SPA znajdują się pokoje relaksu z odpowiednio dobraną muzyką, światłem. Można także skorzystać z zabiegów aromaterapii, koloroterapii (może kolor zielony), odprężającego masażu. Warto też sprawdzić, czy hotel posiada możliwość relaksu w salach klubowych z kręglami czy też w przytulnej kawiarni z bilardem.

Kreatywność wspiera także obcowanie ze sztuką. Wydawać by się mogło, że podczas firmowych wydarzeń w hotelu ten aspekt nas nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim możemy wieczorem zaplanować ciekawy koncert czy też projekcję filmu. W holu hotelowym możemy zorganizować wystawę obrazów czy też fotografii.

Jeżeli hotel znajduje się w mieście z bogatą ofertą kulturalną – nic nie stoi na przeszkodzie, aby popołudnie pracownicy, partnerzy biznesowi spędzili w modnej galerii sztuki, ciekawym muzeum czy też na koncercie. Kreatywność jest dzisiaj niezbędna w wielu obszarach związanych z biznesem. Zarówno podczas szkoleń, konferencji, a także podczas spotkań biznesowych. Dobrze, jeżeli możemy je zorganizować w odpowiednich wnętrzach i otoczeniu.

 

0 shares
Previous Post

Golf to sport dla każdego

Next Post

Kraków – nieznane trasy i ścieżki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *