Kraków – miasto konferencji

W ostatnich kilku latach Kraków stał się najdynamiczniej rozwijającym się dużym ośrodkiem konferencyjnym. Wynika to z jednej strony z rozbudowy infrastruktury konferencyjno-biznesowej, z drugiej z bogactwa zabytków i klimatu miasta, które co roku przyciąga rzesze turystów i gości biznesowych.

Za początek dynamicznego rozwoju Krakowa jako miasta konferencji można uznać rok 2014. Otwarto wówczas aż trzy nowe obiekty kongresowo-koncertowo- wystawiennicze, tj. ICE Kraków, Tauron Arena Kraków oraz EXPO Kraków. Wypełniły one lukę w ofercie miasta i regionu w zakresie organizacji dużych, profesjonalnych spotkań i wydarzeń. Tym samym znacznie poprawiły konkurencyjność Krakowa na tle podobnych miast w Europie i na świecie. Nie bez znaczenia była też organizacja w 2016 roku Światowych Dni Młodzieży, które przyczyniły się do rozpowszechnienia informacji o Krakowie na całym globie.

Nie tylko infrastruktura

Międzynarodowy potencjał Krakowa na rynku konferencyjnym potwierdza ranking International Congress & Convention Association (ICCA). Jest on tworzony na podstawie liczby imprez organizowanych przez stowarzyszenia międzynarodowe, a więc tych, które za każdym razem miasto musi przyciągnąć, przygotowując ofertę bardziej atrakcyjną od swoich konkurentów z całego świata. W ciągu trzech ostatnich lat Kraków awansował w rankingu ICCA aż o kilkadziesiąt pozycji, zajmując w 2016 roku 65. miejsce na świecie i 32. w Europie. Przeciętnie co roku w Krakowie organizuje się o 10 międzynarodowych kongresów więcej niż w roku poprzednim. Kraków doceniany jest przez biznes nie tylko za infrastrukturę konferencyjną. Kluczową rolę w ocenie kandydatury Krakowa przy ubieganiu się o duże lub prestiżowe wydarzenia odgrywa również zagospodarowanie turystyczne miasta: baza noclegowa, gastronomiczna, kulturalna oraz dostępność transportowa – lotnicza i kolejowa. To właśnie połączenie infrastruktury kongresowo-konferencyjnej z uwzględnieniem zaplecza oferowanego przez krakowskie hotele oraz z atrakcyjną ofertą turystyczną znajduje swoje odzwierciedlenie w rozwoju branży spotkań w tym mieście.

Jest gdzie się spotkać

Jednym z najważniejszych obiektów konferencyjnych w Krakowie jest Centrum Kongresowe ICE Kraków. To biznesowa i kulturalna wizytówka miasta, zlokalizowana w samym jego sercu, nieopodal Wawelu. Pozwala na organizację różnorodnych wydarzeń: od międzynarodowych kongresów, konferencji, sympozjów oraz spotkań biznesowych, przez wydarzenia kulturalne – takie jak koncerty, spektakle operowe, teatralne i baletowe, aż po spotkania o charakterze społecznym. ICE Kraków dysponuje trzema głównymi salami: audytoryjną, teatralną oraz kameralną, mieszczącymi maksymalnie odpowiednio 1915, 600 i 300 osób. Sala audytoryjna – dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym i architektonicznym – jest jedną z najlepszych sal koncertowo-kongresowych w kraju. Na szczególną uwagę zasługuje druga co do wielkości w ICE sala teatralna: jej składana trybuna pozwala na zwiększenie powierzchni podłogi w przypadku wykorzystania jej na bankiety czy wystawy. ICE Kraków, mogące pomieścić 3200 gości, dysponuje także salą kameralną, gotową przyjąć 300 osób. Dzięki technologii mobilnej ściany akustycznej może zostać ona podzielona na dwie sale o pojemności 150 osób każda. Zespół sal konferencyjnych z regulowanymi przesuwnymi ściankami oraz przeszklone trzypoziomowe foyer dają możliwość podziwiania panoramy miasta z zamkiem królewskim na Wawelu na pierwszym planie. Sporo do zaoferowania mają także Tauron Arena i EXPO Kraków. W tej pierwszej lokalizacji znajdują się dwie nowoczesne sale konferencyjne o powierzchniach ok. 260 m² każda , co pozwala na organizację spotkania dla 200 osób. Do dyspozycji jest także hala główna, która może pełnić funkcje konferencyjne, kongresowe, targowe czy wreszcie sportowe (odbyło się tam kilka dużych imprez rangi mistrzostw świata czy Europy). W EXPO Kraków do dyspozycji gości jest z kolei aż 13 tys. m2 powierzchni użytkowej. A po formalnych spotkaniach jest gdzie spędzić wolny czas. Na gości czekają kluby, kawiarnie i instytucje kulturalne. Biznes ma się więc gdzie spotykać.

0 shares
Previous Post

Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński

Next Post

Wiosna na talerzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *